A doua editie a taberei nationale de optimizare psihologica verde/psihoecologica 2016

A doua editie a taberei nationale de optimizare psihologica verde/psihoecologica 2016

Tabăra națională de optimizare psihologica 2016. Episodul 2.

Asa cum ne-am anunțat prietenii pe rețelele de socializare, am reprogramat pentru perioada 05-07 august 2016, o retragere dincolo de zgomotul orașului, o binemeritata mini-vacanță în care se îmbină timpul liber cu natura, comuniunea și reuniunea, tăcerea și mierea, evoluția și revoluția pentru propria optimizare personală.

Tabara

Key words formula: Vacanță+Bucurie+Viață+ Viețuire+Tăcere nobila+Natura/Experimentare=Optimizare!

Pentru că aceia care manifestă optimism sunt și iubitori de natură, cazarea va fi la corturi și este gratuită.
Pentru organizare și co-interesare, participarea este de 88 de lei de persoană și reprezintă o donație care va fi folosită pentru organizarea atelierelor umanitare de psihoterapie prin arta ocazia sărbătorilor de Sf. Maria în beneficiul a cât mai multor copii internați în spital/spitale.

Pentru organizarea transportului sunteți încurajați să practicați car sharing-ul și să faceți cunoscut asta. Vremea se anunță deosebit de frumoasă. Detalii pe http://www.accuweather.com/ro/ro/sultanu/283544/weather-forecast/283544

Detalii despre tabără

Este prima tabara din Romania de… tacere nobila. Cu Matei Georgescu. Asistat de Natura și… Constantin Șerban autor pentru școala de optimism . ro

Este știut ca dimineţile și noptile au tăcerile lor.
Cerul şi ploaia şi vântul au dinamică, gesturi şi lacrimi.
Și Dumnezeu tace cateodată…
Noi toţi avem tăcerile noastre!
Ura are tăcerea ei!
Iubirea are forma ei de tăcere.
Tăcerea visează!
Tăcerea gândeste!
Tăcerea vorbeşte fără glas, dinăuntru…
Tăcerea ne învaţă despre viaţă…

Astfel, în tabăra vom avea trei zile de comunicare exclusiva cu natura ce se desfașoară astfel:
Prima zi 26.08.2016- sosirea participanților si adaptarea la zona de tabără.

A doua zi 27.08.2016 – Vom afla pe propria piele cum tăcerea poate fi în centrul oricărei stări, oricărui sentiment!

Ultima zi 28.08.2016 – revenirea la activitățile sociale obișnuite.

Participanții sunt sfătuiți să vină cu cort, cu sac de dormit și cele necesare etc. De asemenea, sunt rugați sa aibă OBLIGATORIU un act de identitate. Sunt rugați sa NU aibă asupra lor țigări, băuturi alcoolice sau alte substanțe interzise, produse de carne sau de origine animală.

La sosire se va preda telefonul mobil ce va fi încuiat împreuna cu celelalte într-un fișet metalic. Va fi primit înapoi în ultima zi.
Aceste condiții sunt impuse doar pentru a va ajută în meditație!

Va recomandam sa evitați valizele si/sau geamantanele. Dacă aveți posibilitatea, împachetați în rucsac.

Nota:Persoanele cu probleme psihice sau neurologice nu sunt admise la curs!

Dacă prezentați simptome de răceală sau gripă, vă rugăm să amânați venirea pentru o altă ediție sau pentru cursurile următoare.
Fiind răcit/răcită nu vă veți putea urmări respirația, și îi veți deranja și pe ceilalți. Vă mulțumim!

Despre Matei Georgescu:
Este profesor universitar doctor, cu practică deosebita de consiliere şi psihoterapie psihologică psihodinamică, formator în domeniul consilierii şi psihoterapiei psihanalitice cu studii aprofundate în psihopatologie fundamentală şi psihanaliză la Universitatea Paris 7 cu master antropologie, Universitatea din Bucureşti, doctor în filosofie, Universitatea din Bucureşti si doctor în psihopatologie fundamentală şi psihanaliză, Universitatea Paris 7 si postdoctorat în cercetare avansată, Institutul de Medicină Legală, Bucureşti.

A susținut numeroase cursuri şi seminarii în cadrul Universităţii Titu Maiorescu, Universităţii din Bucureşti, S.N.S.P.A., Universitatea Spiru Haret, la disciplinele: Introducere în psihanaliză, Psihologie proiectivă, Psihopatologie psihanalitică, Etnopsihologie, Introducere în consilierea psihologică, Introducere în psihologia comunicării, Elemente de epistemologie în psihoterapie, Valenţe psihodinamice ale relaţiei analitice, (Contra)transfer în psihanaliză, Psihodinamica.

Cărţi de autor:

Ipostaze ale morţii într-un timp al dorinţei. Încercare de antropologie psihanalitică, Paideia, Bucureşti, 215 pg., 2003.

Nici zen, nici psihanaliză, Ed. Cartea Daath, Bucureşti, 2010.

Gândesc, deci nu exist, Ed. Cartea Daath, Bucureşti, 2010.

Introducere în psihologia comunicării, Ed. Fundaţiei România de Mâine, Bucureşti, 2007.

Ghidul psihanalistului perfect, Ed. Oscar Print, Bucureşti, 2006.

Jurnal al defensei prin scris, Ed. Oscar Print, Bucureşti, 2005.

Vademecum în psihologie proiectivă, Ed. Oscar Print, Bucureşti, 2005.

Introducere în consilierea psihologică, Ed. Fundaţiei România de Mâine, Bucureşti, 2004.

Laborator de psihologie proiectivă asistat de calculator, Ed. Titu Maiorescu, Bucureşti, 2001.

Articole publicate in SUA:

Psychoanalytical Aspects of Ethnic Identity, Contemporary Readings in Law and Social Justice 2(2), Addleton Academic Publishers, New York, 2011, (autor).

Freud’s Theory of the Death Drive, Review of Contemporary Philosophy 10, 2011, Addleton Academic Publishers, New York, (autor).

Sensuality, Spirituality and The Da Vinci Code, Linguistic and Philosophical Investigation 10, 2011, Addleton Academic Publishers, New York, (autor).

The Duality Between Life And Death Instincts in Freud Theory, Contemporary Readings in Law and Social Justice 3(1), 2011, Addleton Academic Publishers, New York, (autor).

The Role of the Theory in the Education of Counseling Practitioners, Geopolitics. History and International Relations 3(1), 2011, Addleton Academic Publishers, New York, (autor).

Interference in the Development Field of Knowledge – From Mathematical Logic to Psycho-social Sciences,Proceedings of the International Conference The Economics and Psychosociology of Scholarly Research in Science, Economics, Law and Culture, February 15–18-th 2011, Cambridge, UK, (prim autor).

The Psychosocial Impact of Digital Technology on the Advertising Industry: The Migration of Advertising Spending to Digital Technology, Proceedings of the International Conference The Economics and Psychosociology of Scholarly Research in Science, Economics, Law and Culture, February 15–18-th 2011, Cambridge, UK, (coautor).

Digital Technologies in Psychosocial Change: Increasing Complexities in Technologies and Social Systems, Proceedings of the International Conference The Economics and Psychosociology of Scholarly Research in Science, Economics, Law and Culture, February 15–18-th 2011, Cambridge, UK, (coautor).

The Renewal of the Public Administration through the Introduction of Biometric Techniques in the Peoples’ Record Keeping Activity. Psycho-social Implications upon the Individual,Proceedings of the International Conference The Economics and Psychosociology of Scholarly Research in Science, Economics, Law and Culture, February 15–18-th 2011, Cambridge, UK, (coautor).

The Importance of Creativity in Advertising, Digital Technology, and Social Networking,Proceedings of the International Conference The Economics and Psychosociology of Scholarly Research in Science, Economics, Law and Culture, February 15–18-th 2011, Cambridge, UK, (coautor).

La femme et la mort. Interferences psychanalitiques sur la feminité mortifère,Proceedings of the International ConferenceGENDER STUDIES IN THE AGE OF GLOBALIZATION, JUNE 2ND-3RD, Addleton Academic Publishers, New York, 2011, (autor)

Le socius et le masculin,Proceedings of the International ConferenceGENDER STUDIES IN THE AGE OF GLOBALIZATION, JUNE 2ND-3RD, Addleton Academic Publishers, New York, 2011, (autor).

Text and wish,Analysis and Metaphysics 10, Addleton Academic Publishers, New York, 2011, (autor).

Identité, altérité et mort. Considérations ethno-psychanalytiques sur la femme-mère.Proceedings of the International ConferenceVISAGES DE L’AUTRE DANS LES BALKANS ET AILLEURS,Addleton Academic Publishers, New York, 2011, (autor).

Articole publicate în Franţa:

La mere qui abandonee entre innocence et destructivité, revue APORIA, France, no. 14/2009, 7 pg.,revue cofondée par GRAMES (Groupe de Recherche de l’Action Médicale, Educatif et Sociale) et RNCE (Réseau National des Communautés Educatives), France.

Parent-Enfant, Enfant/Parent, l’esquisse d’un visage commun de l’abandon, revue APORIA, no. 9/2008, 7 pg.,revue cofondée par GRAMES (Groupe de Recherche de l’Action Médicale, Educativ et Sociale) et RNCE (Réseau National des Communautés Educatives), France.

– peste 50 de articole publicate în România.

Traduceri (în colaborare):

– Henriette Bloch, Roland Chemama, Éric Depret, Alain Gallo, Pierre Leconte, Jean-Francois Le Ny, Jacques Postel,, Maurice Reuchlin, Marele dicţionar al psihologiei, Ed. Trei, Bucureşti, 1358 pg., 2006.

– Élisabeth Roudinesco, Michel Plon, Dicţionarul Psihanalizei, Ed. Trei, Bucureşti, 1092 pg., 2001.

Program de calculator pentru introducerea interactivă în domeniul psihologiei proiective:

Tehnici proiective – software interactiv, producător Universitatea Titu Maiorescu, 2001, Bucureşti, Oficiul Român pentru drepturi de autor, R. P. C.: 0113 / 06. 02. 2001.

Cercetare în domeniul muzicoterapiei şi compoziţie de sunet muzical cu efecte de relaxare:

Aşezarea dintre ape – meloterapie de relaxare, compact disc digital audio, producător Universitatea Titu Maiorescu, Bucureşti, 2001, Oficiul Român pentru drepturi de autor, R. N. F.: A2202008.

A fost redactor şef al Anuarului Societăţii Române de Antropologie Culturală (1999-2001).

Revista Societăţii Române de Psihanaliză (2008-2010, 2012).

Analele Universităţii Spiru Haret, seria Sociologie-Psihologie (din 2011).

Alte detalii suplimentare pe http://www.spiruharet.ro/facultati/sociologie-psihologie/cadre/d3a84c1d2275f5806d6b672fdbf19cb7.pdf

Tabara 2 a
Despre Constantin Șerban:
Este… hotărât să învețe inclusiv din tăcerea maeștrilor săi contemporani.

Este fondator și autor pentru scoala de optimism.  Alte detalii suplimentare pe www.tino.ro

Pentru înscrieri și relații suplimentare sunați la tel 0749119009 sau trimiteți email cu subiect Tabara de tacere nobila pe scoaladeoptimism(at)gmail(punct)com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *